زبان ترکی و ترکمنی مردم ترکمنستان

زبان ترکمنی مردم ترکمنستان

    زبان ترکمنی از خانواده ی زبان های گروه جنوب غربی زبان های ترکی است و به زبان ترکی موسوم به آذری و استانبولی بسیار نزدیک است. به طوری که ترکمن ها کویش آذری و استانبولی را به راحتی درک می کنند ولی درک زبان ترکمنی برای سایر ترک ها بدلایلی از جمله وجود ترکیبات کهن ترکی و اختلاط با زبان روسی کمی دشوار می نماید. این زبان از دسته ی زبان های اورال- آلتائیک است که شامل ترکی، مغولی، ژاپنی، کره ای و تنگوسی می باشد که از گروه زبان های پیوندی به شمار می روند. در این گونه زبان ها همانند زبان سومری ها کلمات و افعال با اضافه شدن پسوند، معانی مختلف و حالات زبانی متفاوتی را نشان می دهند. به عنوان مثال به یک کلمه مانند اتاق 5 پسوند می توان اضافه کرد و این از ویژگی های خاص زبان ترکی است.                 ( اتاقلاریمیزداکیندادی : درون آن چه که در اتاق هایمان است، می باشد. )

     زبان ترکی به دو دسته ی کلی زبان های شرقی و غربی تقسیم می شود. زیر مجموعه ی شرقی آن شامل ازبکی، قزاقی، قرقیزی و اویغوری است. زبان های ترکی موسوم به آذری، استانبولی، ترکمنی از زیر مجموعه های غربی ترکی به شمار می آیند.

    افرادی که به زبان ترکی سخن می گویند در گستره ی وسیعی از جهان پراکنده اند. کشورهای ترکیه، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، آذربایجان و قبرس شمالی از کشورهایی هستند که زبان ترکی زبان رسمی آن ها به شمار می رود. کشورهای مغولستان، افغانستان، تاجیکستان، قرا قالپاق و اوکراین(کریمه)، روسیه، چین(اویغورهای سینکیانگ) عراق، سوریه، ارمنستان، گرجستان، شبه جزیره ی بالکان مانند بوسنی و هرزگوین و آلبانی در اروپا و کشورهای اروپای مرکزی و شرقی دارای مردمان ترک زبان فراوانی هستند.

    در کشور ایران نیز ترک زبانان بسیاری وجود دارند که در استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، همدان، قزوین، گلستان، البرز، تهران، قم، کردستان، فارس، اصفهان، مرکزی، سمنان، گیلان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، لرستان، کرمان، کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان و خوزستان و ... زندگی می کنند.

   آمار دقیقی از جمعیت ترک زبانان در ایران و جهان وجود ندارد. ولی به صورت تقریبی می توان تعداد ترک زبانان ایران را 25 تا 35 میلیون نفر و تعداد ترک زبانان جهان را بین 200 تا 300 میلیون نفر تخمین زد.

/ 1 نظر / 319 بازدید
حسام الدین عباس پور

یاشاسین تورک دیلی